Полтава, улица Небесной Сотни, 13, офис 303-А
066-60-30-288
(0532) 508-618

Криза Рибної Галузі

Корупція чиновників знищує рибну галузь

24 лютого 2020 року в районі села Баштанівка Татарбунарського району представники рибодобувних підприємств Ізмаїльського, Кілійського, Татарбунарського та Білгород-Дністровського районів вийшли на безстрокову акцію протесту. Люди зневірившись бути почутими перекрили рух на міжнародній трасі Одеса — Рені.

— Пішли в далеке минуле часи, коли професія «рибак» звучала гордо … Сьогодні рибаки перетворилися на кріпаків рибоохорони, яка довела їх до злиднів — говорить один з організаторів Акції протесту керівник ТОВ «Озерне 2012» Сергій Кафаджі.

Коло замкнулося. Щоб якось повернути кошти, витрачені на побори рибоохороні, промисловики змушені йти на порушення, збільшуючи кілометраж сіток, зменшуючи їх вічко … тим самим позбавляючи водойми і себе майбутнього. Корупція в рибному відомстві знищує вітчизняну рибну галузь. Чиновники на яких держава поклала обов’язок з охорони і контролю за цивілізованим використанням рибного ресурсу, наживаються на його знищенні.

-Незаконний вилов вже більше офіційного, і становить близько 100 тисяч тонн водних живих ресурсів в рік. Тіньовий рибний ринок за неофіційними підрахунками 4-5 млрд грн. В нього входить: браконьєрський вилов, неврахований вилов промисловиків, тіньовий обсяг вирощеної риби рибоводними підприємствами, а так само завезена імпортна рибна продукція за непрозорими схемами. Якщо в 1991 році було затримано 19 тисяч рибних браконьєрів,рибні браконєри то в 2019 вже 114 тисяч порушників. У 2019 вилучено 200 тонн браконьєрської риби та нараховане 44,5 млн грн збитків. За статистикою затримується не більше 10% від усіх правопорушень. Зовсім недавно Україна входила до п’ятірки лідерів рибодобувних країн. У країні було 238 суден океанічного промислу, з яких 70% були судна-заводи, які ловили та самі переробляли рибу. Сьогодні їх залишилося всього чотири, три з яких працюють під прапором Нової Зеландії, на наш прилавок жодного кілограма риби від них не надходить. Ще одне судно прописано в Іллічівську і здається в оренду для лову криля в Антарктиці. Власний вилов на початку 90-х становив 1,1 млн. тонн. У 2019 загальний вилов підприємствами рибної галузі України в 11,5 разів менше, він склав 97,1 тис. тонн риби та інших водних біоресурсів: • 22,4 тис. тонн в Антарктиці виловили криля. • У внутрішніх водоймах та Чорному і Азовському морі виловлено 59,7 тис. тонн водних біоресурсів. • 15 тис. тонн вирощено рибоводними підприємствами.

— Значне скорочення власного вилову призвело до того, що сьогодні 85% риби на прилавку імпортного виробництва, і тільки 15% вітчизняного. Такий стан справ починає загрожувати продуктової безпеки країни в цьому сегменті — каже голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков – Протягом багатьох років нераціональне ведення рибного промислу, тотальне браконьєрство, процвітаюча корупція в природоохоронних структурах привели до різкого зниження чисельності риб’ячих зграй. А непрофесіоналізм керівництва рибної галузі поставив хрест на її розвитку.

За рекомендаціями ВООЗ, людина повинна споживати в рік не менше 19,6 кг рибного продукту. У 2019 ми «недоїли» — кожен українець з’їв 9,4 кг риби, з яких тільки 1 кг був вітчизняного виробництва, тоді як до 1991 року ця цифра становила 24,8 кг. Тим часом в Японії на кожного жителя доводиться 70 кг, в північних країнах Європи (Норвегія, Швеція і Фінляндія) — 50 кг, а в Німеччині і Франції — 25-40 кг. У 2020 році зростання вилову чекати не доводиться. На сьогодні чиновники Міненерго і захисту навколишнього середовища так і не підписали необхідні документи для легального вилову риби в Азовському морі в 2020 році. Всі українські риболовецькі судна стоять біля причалів. Якщо вони вийдуть в море на вилов без документів, то можуть бути затримані (за незаконний вилов) прикордонною службою ФСБ РФ. У той же час російські рибалки з початку 2020 роки вже виловили понад 5 тисяч тонн риби. Це при тому, що Азовсько-Чорноморський вилов становить 2/3 всього українського вилову (в 2019 році виловили в Чорному морі — 14 128 тон; в Азовському морі — 16 063 тонни). Непрофесіоналізм, корупція і явний саботаж керівників рибної галузі і чиновників Міненерго, що ведуть цей напрямок наносять державі збитків в сотні мільйонів гривень.

Якщо не змінити ситуацію, то через пару років ми можемо безповоротно втратити вітчизняну рибну галузь. Сьогодні її штормить, качає, але вона ще тримається. І це тільки завдяки міцному фундаменту, який створили самі рибаки і рибоводи. Найближчим часом можна очікувати протестні Акції рибалок в різних регіонах країни.

Прес служба Асоціації рибалок України