Полтава, улица Небесной Сотни, 13, офис 303-А
066-60-30-288
(0532) 508-618

Промислові коноплі: енергетична складова

Промислові коноплі (технічні або ненаркотичні) — однорічна лубоволокниста рослина родини Cannabis із вмістом ТГК не більше 0,08 % , яку вирощують для одержання волокна і насіння. З усіх частин рослини найбільш цінною є стебло, яке складає близько 60 – 70 % від загальної сухої маси. Стебло — джерело одержання волокна. Його довжина варіює від 0,8 до 4,0 м, залежно від сортів і умов вирощування. Діаметр стебел культури мінливий, він змінюється в межах 2 – 25 мм.

Промислові коноплі  — особливості вирощування.

Промислові коноплі не мають біологічної несумісності з іншими культурами, в них практично відсутні спільні шкідники та хвороби, вони добре витримують монокультуру. Вирощування конопель у сівозміні дає можливість одержувати високий урожай при внесені значно меншої кількості добрив, ніж при беззмінній культурі. Завдяки впровадженню у сівозміни післяукісних посівів можна в значній мірі збільшити виробництво кормової бази для тваринництва, поліпшити родючість ґрунту і підвищити врожайність конопель.

У сівозміни з коноплями можна включати картоплю, цукрові буряки, кукурудзу на силос, конюшину, ярі і озимі культури, люпин, трави. Враховуючи вище зазначене, можна констатувати, що промислові коноплі, як культура, можуть виступати одним із інструментів реанімації депресивних сільськогосподарських регіонів країни за рахунок достатньо високої рентабельності та економічної привабливості. Як результат, це дозволить підвищити відрахування в бюджет у вигляді податків від культивування та переробки коноплесировини, що забезпечить розвиток аграрного сектору.

Промислові коноплі: масштаби використання

Із конопляних волокон виробляють побутові та технічні тканини, неткані матеріали та різні кручені вироби, які широко застосовуються в різних галузях виробництва. Із насіння конопель виробляють олію, яка використовується в харчовій, хімічній і фармацевтичній промисловості в межах нашої країни і всього світу. Деревина конопель широко застосовується при виготовленні меблів, у будівництві та для виробництва костробетону, а також для опалення побутових і виробничих приміщень.

Інтерес з боку підприємців до розвитку даної галузі як в Україні, так і за кордоном стрімко зростає. Промислові коноплі, а саме: посівне насіння, продукти харчування, волокно, паливні брикети користуються необмеженим попитом. В Європі поширюється будівництво екологічно чистих будинків із конопель, виробництво тканин, пелетів, які використовуються як енергетичний засіб і є актуальним для України, Польщі, Прибалтики.

Промислові коноплі — наукова складова

В результаті багаторічної роботи науковцями Інституту луб’яних культур створено сорти конопель з повною відсутністю наркотичних властивостей (технічні або промислові коноплі). В даний час вони занесені до Реєстру сортів рослин України, Росії, країн ЄС і Канади. Такі промислові коноплі не можуть бути використані як сировина для виготовлення наркотичних препаратів. Їх вирощування  не становить ніякої соціальної небезпеки. Лише умовно, тому що вони зберегли назву «коноплі», їх відносять до категорії рослин, що містять наркотичні сполуки.

Промислові коноплі — це непсихоактивний варіант рослини, спеціально виведений для технічного використання. Останні розробки селекціонерів установи — це сорти ненаркотичної промислової коноплі Вікторія, Гляна, Глесія, Ніка, Глухівські 51.

Промислові коноплі та основні напрями виробництва продукції

Розвиток галузі коноплярства — це не тільки ріст сільського господарства, а і відповідний поштовх переробної, легкої промисловості, харчової та інших галузей господарювання. Отже, можна виділити такі основні напрями виробництва продукції із конопель:

  • харчовий;
  • будівельний;
  • текстильний;
  • енергетичний;
  • целюлозний.

Харчовий напрямок – це виробництво олії, а і супутніх їй продуктів. Конопляне насіння й олія містять бактерицидні речовини, цінні ненасичені кислоти, гліцериди, амінокислоти, мікроелементи.

промислові конопліПромислові коноплі особливо цінні через своє насіння, яке містить 30-39% олії. Високий вміст ненасичених жирних кислот Omega-6 (56%) і Omega-3 (19%) в ідеальному для організму людини співвідношенні 3:1 вигідно відрізняють олію з насіння конопель поміж інших видів олій. В процесі виділення олії з насіння ми отримуємо ще один цінний продукт – макуху (корм для худоби). До її складу входить понад 30 % сирого протеїну, 30 % білків, 25 % клітковина, 3 % жири та інші елементи. Конопляна олія використовується як консервант для харчових продуктів і як самостійний продукт харчування в натуральному вигляді. Також олія є сировиною для виготовлення лаків, фарб, оліфи, лінолеуму, маргарину, мила дитячого й антиалергенного, медичних препаратів.

промислові конопліПромислові коноплі в будівництві можуть бути достатньо широко представлені як основа для створення фундаментних, стінових та покрівельних технологій. Промислові коноплі це ще і утеплюючі,  ізолюючі матеріали різного функціонального призначення та наповнювачі для будівельних виробів та інше.

Промислові коноплі дивують не тільки технічними перевагами, але і лікувальними якостями.

 

Властивості культури дозволяють її ефективно використовувати для звуко-, паро- та теплоізоляційних матеріалів.

Промислові коноплі створюють особливий мікроклімат в приміщенні, пригнічують хвороботворні мікроорганізми, грибки та бактерії, і в той же час благотворно впливають на організм людини. Низка собівартість і можливість повної утилізації без шкоди для оточуючого середовища, дають додаткові переваги матеріалів на основі конопель.

Текстильний напрямок – це традиційний напрям використання коноплесировини для нашої країни. Це і текстильні вироби, і одяг, взуття тощо.

Під час механічної обробки конопляної соломи або трести отримують волокнистий матеріал.  Після раціональнї механічнї обробки  досягається повне відділення неволокнистих тканин стебла від волокна: деревини, залишків паренхіми, епідермісу й неорганічних включень. При цьому потрібно зберігати природну структуру та міцність волокна, мінімально його пошкоджувати.

технічні конопліПромислові коноплі у целюлозній промисловості – це виготовлення широкого спектру паперу у залежності від його призначення, а саме: високоякісного офісного паперу, картону, паперу для цигарок тощо.

5-prom-konoplyaОтже, у світі вже давно зрозуміли, що промислові коноплі — це універсальна, рентабельна та невибаглива культура, яку можна використовувати різнопланово.

Інформація надана за сприянням

Примакова О.А., к.т.н., с.н.с., завідувача відділу наукових досліджень з питань інтелектуальної власності та маркетингу інновацій Інституту луб’яних культур НААН України

ibc-uaas.at.ua

та Воронцова В.М., президента асоціації «Енергетичні Культури»

e-crops.org

Похожие новости