Полтава, улица Небесной Сотни, 13, офис 303-А
066-60-30-288
(0532) 508-618

Сорт чи гібрид? Переваги гетерозисних гібридів ріпаку

Сорт чи гібрид? Важливе питання для виробників яке, на нашу думку, має однозначну відповідь. Переваги гетерозисних гібридів очевидні і в першу чергу це рівень урожайності який на 10-15 % вищий за урожайність сортів. Історично гібридний ріпак доволі молода культура тому порівняння сортів і гібридів за урожайністю п’ятнадцяти-двадцяти річної давності не є актуальним. Сучасні гібриди переважають сорти не тільки за рахунок гетерозису а й завдяки тому що вони як мінімум на 20 селекційних років молодше.

ріпакУкраїна в 2018 році увійшла до п’ятірки світових лідерів виробництва ріпаку, тому є дуже привабливою для європейських та північно-американських селекційних компаній — виробників насіння. Більшість площ в світі засівається гібридами першого покоління озимого ріпаку не виключенням із цього є і Україна.

Впровадження та розвиток гетерозисної селекції цієї важливої культури — ріпак — прийшовся на «чорний» період нашої науки, тому частка українських гібридів в «Державному реєстрі сортів рослин придатних до поширення в Україні» складає не більше 3%. Оскільки створення та реєстрація потребує значного часу наявність в реєстрі вітчизняних гібридів показує, що ситуація не є безнадійна і в Україні є установи, які ведуть роботи на сучасному рівні і є доволі ефективними.

Ріпак – перехреснозапильна польова культура

Для рослин ріпаку притаманний «внутрішній» гетерозис, оскільки біологічний вид ріпаку (Brassica napus) виник в результаті міжвидової гібридизації ріпи та капусти. Саме тому тривалий час ріпак залишався основною олійною культурою в Європі та Північній Америці.

ріпакЗа різними даними ріпак культивується людиною уже протягом 2-6 тис. років як у Європі так і в Азії. До переходу на викопне паливо ріпакова олія використовувалась для вуличного освітлення у масляних ліхтарях, оскільки при горінні дає приємне біле світло і горить майже бездимно. Сьогодні напрями використання ріпаку трохи змінились: це харчова промисловість, виробництво кормів для тварин, виробництво змащувальних матеріалів та біодизелю, не слід забувати і те що ріпак є чудовим медоносом.

Починаючи з 1989 року ринок насіння ріпаку насичувався гетерозисними гібридами створеними на основі чоловічої стерильності. З відкриттям явища цитоплазматичної чоловічої стерильності з’явилась можливість вирощувати гетерозисні гібриди у промислових масштабах. Створені до цього сорти стали батьківськими компонентами перших гібридів, а після цього селекціонери переключили основну увагу на підсилення явища гетерозису. Сорти ж поступово відійшли в минуле, хоча в таких країнах як Австралія та Канада і сьогодні активно користуються сортами, але мова йде лише про ярий ріпак.

Гібрид чи сорт?

Тут варто внести ясність в чому полягає відмінність між сортом і гібридом. Сорт (в англомовних країнах позначається OP – open pollinated variety) – це однотипна популяція рослин, яка по суті являє собою гомозиготну лінію, насінництво сортів ведеться шляхом відкритого самозапилення на ізольованих ділянках, тому якщо забезпечити достатню просторову ізоляцію посіву ріпаку сорт можна підтримувати декілька років у господарстві і не купувати насіння.

3-vnisСаме тому при вирощуванні сортів виробники зобов’язані сплачувати оригінатору роялті, розмір якого залежить від отриманого урожаю, або інших факторів обговорених під час придбання такого насіння. Україна серед західних партнерів вважається країною із недостатнім законодавчим регулюванням прав інтелектуальної власності, тому навряд чи у найближчому майбутньому слід очікувати появи на нашому ринку нових сортів ріпаку.

Гетерозисні гібриди – на відміну від сортів отримують в результаті схрещування двох гомозиготних ліній. При покупці гібридів сплачується лише ціна насіння, хоча вона на порядок вища ніж у сортів. Якщо порівняти урожайність гібридів і сортів, то безперечно гібриди забезпечують кращий результат і з кожним наступним циклом селекції продуктивність гібридів зростає, з’являються нові господарсько-цінні ознаки, і тут не обходиться без використання трансгенних технологій. Майбутнє за гібридами.

Трохи про гетерозис…

Гетерозис – це явище підвищеної життєвої сили, продуктивності, урожайності гібридів першого покоління у порівнянні з вихідними батьківськими компонентами. Це явище успішно використовується для виробництва продукції перехреснозапильних культур, таких як: кукурудза, соняшник, ріпак, буряки цукрові, сорго, перехреснозапильні овочеві культури та ін…

ріпак
Зліва чоловічостерильна рослина (у квітках відсутні пиляки), справа фертильна рослина.

Застосування гетерозису в промислових масштабах потребує контрольованого схрещування батьківських компонентів на значних площах, що виключає можливість проведення схрещувань вручну. Тут на допомогу приходить чоловіча стерильність.

Чоловічостерильні рослини нездатні утворювати нормальний пилок через відсутність, або недорозвиненість пиляків. Якщо посіяти на одному полі чоловічостерильну форму та відновник фертильності у паралельних рядках в результаті перезапилення на стерильних рослинах усе насіння буде гібридним. Батьківський компонент – відновник фертильності видаляється з поля відразу після завершення цвітіння.

Найпоширеніша технологія отримання гібридного насіння – це використання цитоплазматичної чоловічої стерильності Ogura INRA на материнських компонентах гібридів та гену відновлення фертильності у батьківських компонентах. Цей тип стерильності використовують усі виробники насіння, в тому числі й вітчизняні. Його створили шляхом поєднання ядерного геному ріпаку та цитоплазми редьки, які природньо несумісні, а отже нездатні давати нормальне потомство. Щоб подолати цю проблему в геном ріпаку було перенесено частину геному редьки, що дозволило відновити фертильність рослин.

Відмінність між сотром та гібридом ріпаку

Окрім цитоплазматичної чоловічої стерильності ріпак має ще ядерну, її відкрив німецький селекціонер Ганс-Георг Лембке. Перший гібрид під назвою «Джокер» на основі цієї стерильності було зареєстровано в 1996 році. Цей тип стерильності «рідний» для ріпаку, можливо саме тому перші гібриди на основі цього типу стерильності були більш урожайними та користувались у Європі більшим попитом ніж гібриди створені на основі цитоплазматичної стерильності.

ріпакНа сьогоднішній день переважна більшість гібридів створено на основі цитоплазматичної чоловічої стерильності так як завдяки наполегливій праці селекціонерів вдалося позбутися її негативних рис.

В Україні ринок насіння ріпаку здебільшого представлений гібридами зарубіжних та вітчизняних компаній, вітчизняні гібриди цілком здатні конкурувати, а порою і перевершувати по врожайності та пластичності «закордонних колег» ціна на вітчизняне насіння порівняно нижча що робить їх більш привабливими, особливо в регіонах де ризики вимерзання вищі.

Виникли питання щодо посівного матеріалу про ріпак чи діяльності Всеукраїнського наукового інституту селекції (ВНІС) звертайтесь за телефоном 0 800 302 032 (дзвінки безкоштовні з мобільних та стаціонарних телефонів України).

Мирослав Парій

Андрій Сидоров

Всеукраїнський науковий інститут селекції (ВНІС)